Drukarka RFID jest ona niezwykle wszechstronna, łącząc funkcje czytnika i programatora RFID z typową drukarką. To z pewnością usprawnia proces programowania i publikowania naklejek, przeważnie w tekście zastosowań przemysłowych. Drukarka RFID zdają się być bardzo przydatnym urządzeniem, zwłaszcza dla spółek zajmujących się magazynowaniem, logistyką czy identyfikacją towarów. Ich skłonność do programowania i drukowania różnych wzorów naklejek, w tym specjalnych naklejek na metal, daje sprawność oraz dostosowanie do różnych potrzeb użytkowników. Zintegrowanie czytnika RFID w procesie drukowania pozwoli na bieżącą weryfikację poprawności kodowania naklejek, co może być kluczowe w zapewnieniu precyzji i harmonii danych w systemach śledzenia artykułów. Dodatkowo, możliwość automatycznego sprawdzania obecności taga RFID również jego właściwego kodowania podczas drukowania przyczynia się do likwidacji potencjalnych błędów i ułatwia proces pracy. W sektorze, gdzie identyfikacja towarów oraz kontrolowanie produktów są kluczowe, takie zaawansowane czynności które ma drukarka termotransferowa RFID, jaka może znacząco usprawnić operacje i zwiększyć efektywność działania całego systemu. Technologia RFID (Radio-Frequency Identification) to bezprzewodowej identyfikacji, która umożliwia automatyczne gromadzenie danych o celach poprzez radiowe fale elektromagnetyczne.

Technologia RFID wykorzystuje tagi RFID, które są postawione na przedmiotach czy wyrobach oraz mają unikatowe identyfikatory oraz różne dane. Ogólna zasada działania systemu RFID jest względnie prosta:
1. Tag RFID zawierający unikalny kod albo inne dane jest on montowany na celu.
2. Czytnik RFID generuje pole elektromagnetyczne, które zasila tag i pobiera|korzysta z niego dane.
3. Tag RFID odbiera energię z pola elektromagnetycznego i przekazuje odpowiedź z zawartymi w nim informacjami.
4. Czytnik odczytuje odpowiedź taga i nadaje te dane do systemu internetowego do dalszego przetwarzania.
Drukarka RFID, jaka posiada Tag RIFD mogą być aktywne (wspierane przez baterię, co wyższy zasięg odczytu lub pasywne (zasilane energią z pola elektromagnetycznego czytnika, co zmniejsza zasięg odczytu). W zależności od modelu tagu oraz dużych zastosowań, technologia RFID może być stosowana do różnych celów, takich jak identyfikacja produktów, śledzenie artykułów w ciągu dostaw, kontroli dostępu czy zarządzania zasobami. Jest to zwyczajnie używana technologia RFID w wielu płaszczyznach, takich jak logistyka, transport, medycyna, a nawet rozrywka. Drukarka termotransferowa RFID dobrze sprawdza się szczególnie tam, gdzie preferowana jest szybkość i dokładność. Ich skłonność do drukowania średnio około 20 naklejek na sekundę sprawia, iż są one doskonałym wyjściem dla firm, które chcą efektywnie oznaczać i identyfikować spore liczby towarów. Przy zastosowaniu drukarka RFID można automatyzować proces drukowania naklejek, co umożliwia zaoszczędzić czas również zasoby ludzkie. Dodatkowo, ich precyzja zapewnia, że etykiety są zadrukowane i ustawione perfekcyjnie, co ma strategiczne znaczenie w systemach śledzenia materiałów lub zarządzania magazynem. Technologia RFID jest niezwykle często chwalona przez instytucje.