Dual-band access point to zasadnicze urządzenie w sieciach bezprzewodowych, które pozwala podłączenie innych narzędzi do sieci WiFi. Potrafią one przyjmować inne formy, od standardowych routerów po mniejsze, bardziej dyskretne narzędzia, jakie można zamontować praktycznie wszędzie. W zależności od potrzeb oraz wymogów montażu, WiFi access point potrafią być wolnostojące lub wbudowane bezpośrednio w gniazdko. Outdoor access point jego główną kwestią jest rozszerzanie zasięgu sieci bezprzewodowej także danie stałego oraz szybkiego połączenia dla wszystkich połączonych urządzeń. Dzięki nim wolno pokonać przeszkody takie jak grube ściany czyli wielkie przestrzenie, jakie potrafią osłabić sygnał WiFi.
Access point bezprzewodowy komfortowy oraz łatwy w obsłudze design, jak też różnorodność form, sprawiają że tematy dostępowe są wspaniałym rozwiązaniem w apartamentach, biurach, restauracjach także wielu innych pomieszczeniach, gdzie istnieje konieczność zapewnienia dobrej sieci WiFi.
Zacznijmy od różnic pomiędzy AP z wbudowanymi antenami a AP z zewnętrznymi antenami.
1. Wydajność sygnału: Mesh WiFi access points z zewnętrznymi antenami posiadają zazwyczaj lepszą wydajność sygnału aniżeli te z wbudowanymi antenami. Zewnętrzne anteny potrafią być znacznie zaawansowane i skonstruowane w taki sposób, żeby korzystniejszy radziły sobie z transmisją sygnału na większe przestrzenie oraz w niebezpieczniejszych warunkach atmosferycznych.
2. Elastyczność konfiguracji: Dual-band access point z zewnętrznymi antenami dają użytkownikom większą sprawność w wymiany anten konsument może zoptymalizować kierunek oraz zakres sygnału, co jest szczególnie efektywne w wypadku terenów otwartych lub wymagających transmisji na obszerne przestrzenie.


3. Wydatek oraz trudność instalacji: Access point bezprzewodowy z wbudowanymi antenami są zwykle mniej kosztowne oraz łatwiejsze w instalacji, bo nie wymagają osobnego montażu anteny. WiFi access points z zewnętrznymi antenami potrafią być droższe także wymagają specjalnej funkcji instalacyjnej, szczególnie gdy chodzi o wybranie odpowiedniej anteny także jej montażu.
4. Siłę na warunki atmosferyczne: Outdoor access point z zewnętrznymi antenami są projektowane z myślą o pracy w uciążliwych warunkach atmosferycznych, ponieważ posiadają zazwyczaj lepszą odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy zmiany temperatury.
5. Zakres zastosowań: Mesh WiFi access points z wbudowanymi antenami niejednokrotnie są używane wewnątrz lokali, gdzie nie ma konieczności transmisji na wielkie przestrzenie albo w trudnych warunkach. Dual-band access point z zewnętrznymi antenami są jednak bardziej odpowiednie do zastosowań na zewnątrz, takich jak stadiony, placówki sportowe, obszary kampusów czy miejskie strefy WiFi, gdzie chciana jest transmisja na ogromniejsze przestrzenie i w trudnych warunkach środowiskowych.
Wybór pomiędzy Access point bezprzewodowy z wbudowanymi antenami, a Outdoor access point z otwartymi antenami uzależniony jest więc często od pewnych spraw i wymogów użytkowania sieci WLAN.