Czujniki zbliżeniowe do zastosowań przemysłowych, nazwane też jako czujnikami obecności lub czujniki zbliżeniowe do detekcji obiektów, to akcesoria stosowane do wyszukiwania obecności lub nieobecności celów w specjalnym zasięgu bez potrzeby bezpośredniego kontaktu fizycznego. Są szeroko wykorzystywane w odmiennych branżach takich jak automatyka przemysłowa, motoryzacja, robotyka, elektronika użytkowa i bezpieczeństwo. Istnieje kilka modeli czujników zbliżeniowych, z jakich każdy ma określone wykorzystania oraz istoty działania. Oto najczęściej spotykane typy czujników zbliżeniowych Czujniki zbliżeniowe indukcyjne są podstawowymi aspektami w automatyce ekonomicznej oraz dużo różnych branżach, takich jak motoryzacja, maszyny przemysłowe i urządzenia użytku domowego. Są jednymi z najczęściej stosowanych oraz popularnych czujników zbliżeniowych ze względu na swoją pewność, czułość i wszechstronność.
Zasada działania
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne wykrywają obecność metalowych celów w swoim polu działania. Pracują na zasadzie zmiany indukcyjności cewki w obecności metalu. Gdy metalowy przedmiot zbliża się do cewki czujnika, pole elektromagnetyczne tworzone przez cewkę ulega zmianie, co sprawia przełączenie wyjścia czujnika. Dzięki temuż potrafią sprawnie i natychmiast odpowiadać na obecność metalowych przedmiotów. W autobusach osobowych, ze względu na imponującą ilość metalowych części i elementów obrotowych i mobilnych. Potrafią to być precyzyjne czujniki zbliżeniowe do kontroli położenia wału korbowego i wałka rozrządu. Umożliwiają precyzyjne określenie położenia tych kluczowych elementów silnika, co jest potrzebne do właściwego sterowania zapłonem i wtryskiem paliwa. Precyzyjne czujniki zbliżeniowe prędkości kół (ABS). W systemach ABS czujniki zbliżeniowe indukcyjne monitorują prędkość obrotową każdego koła, co pozwoli na zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania. Czujniki zbliżeniowe do systemów bezpieczeństwa prędkościomierza w skrzyni biegów Sprawdzają prędkość obrotową wału napędowego, co jest zasadnicze dla dobrego działania prędkościomierza też nowych systemów pojazdu. Obecna medycyna stosuje zaawansowane technologicznie czujniki zbliżeniowe do zastosowań medycznych wyposażone w różnorodne czujniki, które umożliwiają precyzyjne monitorowanie i ocenianie stanu zdrowia pacjentów. Dzięki innowacyjnym podzespołom, masz szansę stworzenia własnych urządzeń medycznych takich jak pulsometr, miernik pH czy elektromiograf (EMG). Precyzyjne czujniki zbliżeniowe to typ czujnika optycznego, który działa na zbliżanie się do niego niezwykłego przedmiotu. Jest to zwyczajne rozwiązanie w dotykowych smartfonach, które pozwoli na standardowe blokowanie ekranu podczas rozmowy, aby uniknąć przypadkowego uruchomienia innych czynności telefonu. Czujniki zbliżeniowe do automatyzacji to czołowy element w dotykowych smartfonach, który znacząco poprawia komfort stosowania oraz efektywność energetyczną urządzenia.

Dzięki swojej bezawaryjności i wszechstronności, są one standardem w nowoczesnych urządzeniach mobilnych. Przemysłowe systemy wizyjne są istotnym elementem nowoczesnych linii produkcyjnych, umożliwiającym automatyczną, błyskawiczną oraz dobrą kontrolę jakości produktów. Dzięki zaawansowanej technice obrazowania, czujniki zbliżeniowe do monitorowania procesów wizyjnych mogą dobrze sprawdzać każdy produkt zjeżdżający z linii produkcyjnej, zapewniając 100% kontrolę jakości. Są nieodzownym elementem nowych systemów kontroli jakości, gwarantującym szybkie, solidne i efektywne sprawdzanie produktów na liniach produkcyjnych. Dzięki umiejętnej techniki obrazowania, czujniki zbliżeniowe do maszyn produkcyjnych mogą śledzić wady, kontrolować powierzchnie, analizować kolory i wykrywać zadrapania i zanieczyszczenia, gwarantując najznakomitszą jakość produkowanych wyrobów.